Piiblikool

 

2. septembril alustab taas õppetööd Valguse Tee Piiblikool.

Eelmisel õppeaastal ehitasime õpetuslikku vundamenti koos enam kui 250 õpilasega, keda oli 7 erinevast konfessioonist ja mitmetest iseseisvatest kogudustest. Kokku oli meil õpilasi 77 erinevast kogudusest, 38 linnast/asulast üle Eesti, 6 õpilast väljaspool Eestit – 1 USAst, 1 Šveitsist, 4 Soomest.

Teemad, mida käsitlesime olid: Jumal, Jeesus, Püha Vaim, inglid, vaimne maailm, inimene, patt, meeleparandus, päästmine, vaimulik kasv, Piibel, kogudus, palve, kristlase meelevald, rahaasjad, ihulik tervenemine, perekond, kristliku taustaga sektid, teised religioonid, lõpuajad, taevas ja põrgu.

Algava õppeaasta teemad võib jaotada 4 märksõna alla: mina, meie, nemad ja Tema.


Mina-teemad puudutavad meie vaimulikku kasvu ja hingeelu. Küsimused, millele me keskendume on Jumala plaan meie elus, meie minapilt ja identiteet, aga ka „hinge haigused“, mis pärsivad vaimulikku kasvu või teevad meid sisemiselt haavatavaks. Näiteks sõltuvused ja kaassõltuvus, viha, kibedus ja andestamatus, stress, depressioon ja läbipõlemine, hüljatus, üksildus ja lein, süü, häbi ja alaväärsustunne, enesepettus ja ohvrimentaliteet, usukriis ja Jumalas pettumine.

Selles teemaderingis käsitleme ka olulisi ülesehitavaid omadusi, nagu distsipliin, tahe, otsustusvõime, selgelt mõtlemise oskus ning tasakaal vaimu ja mõistuse vahel.

Kõige selle juures ei saa jätta käsitlemata kõige olulisemat, nimelt Jumala armastust ja täielikku andestust.


Meie-teemad keskenduvad inimeste omavahelistele suhetele, nende hoidmisele ja toitmisele ning vastutusvõimele, aga ka keeruliste suhetega toimetulemisele. Räägime sõprussuhete tähtsusest, suhetest perekonnas, piiride kehtestamisest ja manipulatsioonist, konfliktide lahendamisest ning ohtlikest inimtüüpidest.


Nemad-teemad keskenduvad küsimustele ja etteheidetele, mida meid ümbritseb maailm kristlastele esitab. Näiteks, kas Jumal on olemas, miks on maailmas kannatused ja ebaõiglus, kas Piiblit saab usaldada, usk ja teadus, loomine ja evolutsioon, kristluse vägivaldne ajalugu, kristlus ja teised religioonid jne.

Eraldi teemana käsitletakse tänapäeval läänemaailmas levivat nn „woke-kultuuri“, kultuurisõja mõistet ja nn „uusmarksismi“, vaadeldes neid nähtusi kristlikust perspektiivist.

Samuti käsitletakse üldiselt kristlikku arusaamist meid ümbritsevast kultuurist ning sellest, kuidas kristlane saab vahet teha vaimselt positiivsetel, negatiivsetel ja neutraalsetel kultuurilistel nähtustel.

Omaette tähelepanu nõuavad tänapäeval paljusid vaevavad teemad, mis on seotud sooidentiteedi ja seksuaalse orientatsiooni küsimustega.

Oluline teema, mida sel õppeaastal käsitleme, on ka „Inimene kui looja“, mis keskendub meie ülesandele luua Jumala poolt antud andide ja talentidega midagi, mis aitab inimesi ja austab Loojat.

Innustavatest näidetest kiriku ajaloos tuleb juttu teemas „Ärkamise õppetunnid“, kus käsitletakse erinevaid vaimulikke ärkamisi kiriku ajaloos ning nende mõju kristlaskonnale ja ühiskonnale tervikuna.

Teemas „Kristlane kui Jumala saadik selles maailmas“ käsitletakse meie ülesannet esindada Jumalat ning täita Jeesuse poolt meile antud misjonikäsku, kuulutada evangeeliumi kõigele loodule. Teemat õpetavad, nagu piiblikoolis alati kombeks, oma valdkonna praktikud.


Tema-teemad keskenduvad meie kõige olulisemale suhtele Jumalaga, Jumala tundmisele ning sellele, mida Tema meile on tõotanud ja mida Ta meilt ootab.

Samuti tuleb juttu sellest, miks vahel tundub, et taevas vaikib ja palved ei saa vastust.


Õppetöö toimub esmaspäeviti kl.18.00 – 21.00, aadressil Narva mnt. 51, Metodisti kirikus, 1. korruse auditooriumis

Sel õppeaastal on lubanud tulla õpetama:
Valguse Tee Vabakogudusest: pastor Mart ja Heli Metsala ja Hedi Kull, piiblikooli juhataja Allan Kroll, hingehoidja Kairi Luige, koolitaja Hille Luht-Pihelgas, Pereraadio saatejuht Tamara Tammekänd, majandusanalüütik ja kolumnist Peeter Koppel ning arhitekt Indrek Allmann.

Külalisõpetajatest: Lääne-Tallinna Keskhaigla sõltuvusravikeskuses kogemusnõustaja Viljam Borissenko (EEKBL Oleviste kogudusest), psühholoog, pereterapeut ja koolitaja Karmen Maikalu (EKNK Põltsamaa kogudusest), muusik ja noortejuht Joel Reinaru (EELK Lääne-Nigula kogudusest), Indrek Kompus (EELK Rannamõisa kogudusest), EKB Koguduste Liidu president Gunnar Kotiesen (Rakvere Karmeli koguduse vanempastor), EELK Tartu praostkonna praost Kristjan Luhamets (EELK Tartu Pauluse kogudus), Eesti Metodisti Teoloogilise Seminari dekaan Mark Philip Nelson (EMK Tallinna kogudusest), teoloog Arne Hiob (EELK), pastor Aare Kimmel (EELK Rannamõisa kogudus), Keeleameti peadirektor ja lastekirjanik Ilmar Tomusk (EEVL Missio kogudusest), pastor Olius ja Marijana Thaling (Eelimi Nelipühakogudusest), maalikunstnik Ain Vares (EKNK Kuressaare Nelikaare kogudusest), SA Hille Tänavsuu Vähiravifond “Kingitud elu” üks asutajaid ja juhataja, ajakirjanik ja arstitudeng Toivo Tänavsuu (EEKBL Oleviste kogudusest), kauaaegne misjonär, praegu psühholoogi ametis töötav Jael Puusaag (EEKBL Keila Baptistikogudusest), evangelist ja misjonär Saamuel Kadanik (EEKBL Oleviste kogudusest) ja Türi Misjonikoguduse pastor Neemo Raasik.

Internetipiiblikool

Neile, kes ei saa kohal käia, pakume võimalust osaleda internetipiiblikoolis.

Õppemaks

Piiblikooli õppemaks on 20 eurot kuus.

PIIBLIKOOLI ÕPPEMAKSU saab tasuda:
Saaja: EVANGEELSETE JA VABAKOGUDUSTE LIIT VALGUSE TEE VABAKOGUDUS
Konto: EE332200221015212646
Summa: 20
Selgitus: Piiblikool ja kuu nimetus, mille eest tasute

Registreerimine

Huvilistel palume ennast registreerida:
*  meiliaadressil ,
*  telefonil 51 06 798,
*  alates 2.septembrist kohapeal.

***

Varasemaid piiblikooli loenguid:

Mõningaid piiblikooli salvestusi saab kuulata audioarhiivist “Piiblikooli” lingi alt

Piiblikooli salvestusi saab kuulata siit… (kasutajanime ja parooli saate koolist)